Co je to Pasivní dům
Roční spotřeba tepla pasivního domu je maximálně 15 kWh/m2 obytné plochy. (Jedná se ale pouze o spotřebu na vytápění, ne na ohřev TUV a provoz elektrických spotřebičů)
obvyklé novostavby postavené podle posledních technických norem mají spotřebu energie na vytápění mezi 80 - 140 kWh/m2. U pasivního domu je to tedy téměř 10x méně.
Svou konstrukcí a řešením vytápěcího systému.
Systém konstrukce pasivních domů
Kromě dostatečné tepelné izolace se u pasivního domu bere maximální důraz na vzduchovou těsnost staveb. Únikem vzduchu se ztrácí teplo. Hlavními místy, kudy vzduch uniká, jsou: spáry, průchody ve stěnách pro potrubí a elektrické kabely.
Kvůli maximálním úsporám tepla se pasivní domy navrhují s nuceným větráním, které v zimě vytápí a v létě chladí. Hlavně v zimním období dochází ke znatelným ztrátám tepla větráním.
Jaká dodržet kritéria při stavbě pasivního domu
Při stavbě pasivního domu je nutné se řídit několika důležitými zásadami
-
projekt – Příprava projektu by měla být zpracovaná od zkušeného projektanta, který má dostatek odborných zkušeností s přípravou staveb tohoto druhu.
-
Projekt by se neměl dělit na několik částí, měl by zahrnout kompletní hrubou stavbu, zateplovací systém i vytápění. Nedílnou součástí je také výplň stavebních otvorů (okna a dveře).
-
Výběr stavební firmy. V české republice jsou zkušenosti se stavěním v pasivním energetickém standardu na rozdíl od západní Evropy v začátcích. Ne všechny firmy se dostatečně vyznají v zateplovacích materiálech a stavebních postupech při stavbě pasivního domu.
-
Dodržení projektu – projektant by mel po celou dobu stavby nad ní dodržovat dohled aby byly striktně dodrženy stavebně technické parametry jednotlivých částí domu. Jedná se hlavně o tloušťku zateplení, správné provedení zateplovacího systému ale také další nezbytné technické detaily.
-
Zvláštní důraz by měl být kladen na TZB (technické zařízení budov). Tedy topný systém, klimatizace, vzduchotechnika a příprava teplé vody. Samozřejmostí je použití takových technologií, které splní náročné podmínky na vysokou účinnost a úsporný provoz.
-
Protože se u pasivního domu snažíme maximálně uspořit energii, musíme do něj začlenit také obnovitelné zdroje energie.
-
Přestavba na pasivní dům
I starší dům lze vhodnou rekonstrukcí přebudovat na pasivní. Záleží potom na navržených úpravách, jako je výměna oken a zateplení objektu a také vytápění.
Každý nově stavěný dům lze navrhnout jako pasivní. Nezáleží na konstrukci, tvaru objektu nebo velikosti oken. Každá projektant by měl být schopen navrhnout dům jako pasivní a přitom vyhovět požadavkům na vzhled a začlenění do stávající zástavby.
Rekuperace - vytápění v pasivním domě
U pasivního domu není vhodné v zimě větrat okny. Vznikají tím značné tepelné ztráty. O řízené větrání a zároveň topení se stará centrální jednotka na výměnu vzduchu – rekuperátor. Ten dodává do místností čerstvý přefiltrovaný a ohřátý vzduch. Teplo pro ohřev čerstvého vzduchu se získá z odpadního (vypuštěného) vzduchu. V rekuperátoru je výměník, který je schopen vrátit až 90 % tepla z vypouštěného vzduchu. Tím pádem lze zajistit nepřetržité větrání a zároveň topení.
Větrání pomocí rekuperátoru a vzduchotechniky přináší tyto výhody:
Nepřetržitý přísun čerstvého vzduchu
Regulace teploty vzduchu
Možnost použití filtrů pro čištění vzduchu